Volite umetnost i kreativni ste? Bojite svet u različite boje? Skloni ste ručnom radu? Ako ste na neko od prethodnih pitanja odgovorili sa da, pozivam vam da pročitate ostatak teksta.
Pačvork je interesantna tehnika šivenja koja različite komade tkanine, po određenom šablonu, spaja u celinu. Najzanimljiviji pačvork radovi obiluju bojama i kreativno osmišljenim dizajnom. Ovom tehnikom nastaju pokrivači, jastučnice, tepisi, ali i manji komadi poput torbica, ukrasa za odeću… Jednostavno, može se primeniti na sve.
Zaljubljenici u ovu tehniku pačvork nazivaju „slikanje krpicama“. Majstori ove tehnike kombinuju različite boje, oblike i teksture platna, pa je ovaj naziv itekako opravdan. Prema nekim istorijskim podacima pačvork vuče korene još iz drevnog Egipta, kada je korišćen za šivenje prekrivača i odeće.
Ako biste želeli da se bavite ovom tehnikom, potrebno je da, pored neophodnog materijala, posedujete strpljenje i ljubav prema ovom vidu umetnosti. Naime, pačvork iziskuje dosta vremena, jer je, da bi se dobio, na primer, jedan veliki prekrivač za krevet, neophodno spojiti i do nekoliko stotina sitnih delova tkanine. Međutim, ovo nije razlog da se odustane od ovog hobija, zanemarićete potrošeno vreme kada pred vama bude finalni rezultat vašeg rada.
Pobornici ove tehnike kažu da će vas pačvork osvojiti, naročito ako već gajite ljubav prema umetnosti i kreativnom stvaranju, a ako ništa, bar će vas naterati da isprobate svoje mogućnosti. Izrada ovih rukotvorina ima posebnu čar onog trenutka kada ih nekome poklonite. U pažljivo odabranim komadima tkanine kreativci ujedno tkaju i posvećenost, strpljenje i ljubav prema ovom hobiju. To je razlog zbog čegase pačvork tehnika toliko ceni.
U davninama su žene, baveći se ovom tehnikom, ručno spajale tkanine i za izradu jednog prekrivača ili komada odeće su im bili potrebni meseci. Pored mašine za šivenje danas je ovaj hobi postao dosta lakši i zbog toga se sve veća pažnja posvećuje, ne uredno spojenim krpicama, jer će mašina ionako uraditi pola posla za vas, nego slici koja se stvara celokupnim radom. To može biti prava mala umetnička fotografija ili čak živopisan motiv iz svakodnevnog života.
Ako ste odlučni da probate da se bavite ovim hobijem ili čak razvijete sve veštine, na internetu možete pronaći pregršt “uradi sam” projekata na ovu temu. Ukoliko, čak, želite da vam neko pokaže uživo kako se radi i uputi vas u tematiku ovog interesantnog hobija, možete se odvažiti da pohađate neki od kurseva koji se nude u različitim kreativnim radionicama.
Kada zakoračite u svet pačvorka osvojiće vas carstvo boja i dezena. Poželećete da stvarate iznova predmete i nećete ni primetiti koliko ste se srodili sa onim što sami izrađujete, sve dok ne odlučite da nekome poklonite svoj brižljivo rađen ručni rad. Bez obzira na to, bilo da odlučite da poklonite svoj rad ili ga zadržite za sebe, svakako će krasiti vašu kuću i bićete ponosni na svoje malo umetničko delo.
Ako ste još uvek neodlučni da li da probate ovaj hobi, pogledajte slike koje slede. One pokazuju lepotu ovog hobija i sve njegove primene. Uživajte!
Izvori fotografija: pinterest.com
Jako volim Pacvork slikanje.. Nego jedno pitanje bi li mogla da mi oprostis jer sam ukrala postove od tebe kao i tekst i slike ali sam ih obrisala….
Koji blog je u pitanju?
Elsin Kutak..
Svakako nije u redu krasti tuđe postove i objavljivati ih kao svoje, a pri tom ni ne navesti izvor. Ovaj put ti opraštam. Srećno blogovanje!
Nisam znala da je to stetno izvini stvarno… Hvala ti!! Poseti moj blog i uclani se.. Zelim da mi kazes svoje misljene jer su sada sve moje ideje..
Ja vec neko vreme sijem pacvork i mnogo volim tu tehniku sivenja. http://www.Patchwork team.co
Zelea bih da razmenim iskustva sa drugim ljubiteljima pacvorka.
A gde kupujete materijale za pacvork
Pačvork se pravi od stare odeće. Ili kupujete u prodavnicama sa tekstilom.
http://lidafilipovic.blogspot.com/
Lep tekst, kao i fotografije, vec duze vreme razmisljam da probam nesto da uradim u toj tehnici, zaista je ova igra dezena velicanstvena
Pozdrav Patchwork ljubiteljima,
Ja se jos nisma oprobala u ovoj tehnici ali vrlo uskoro planiram 🙂 Nasla sam pregrst starih materijala koji mogu za to posluziti i bas sam hepi 🙂
Gledala sam neke tutorijale na internetu kako se pravi i moze se reci da mi je jasno samo sto bih ja pravila navlake za fotelje i trosed pa me zanima dsta se koristi kao drugi i treci sloj? Uglavnom su svi tutorijali vezani za pravljenje prekrivaca gde se kao drugi tj srednji sloj stavlja punjenje za prekrivace…u slucaju da je u pitanju navlaka za fotelju, zanima me sta tu moze da se koristi? I sta se koristi kao treci sloj, koji materijal?
Hvala i pozdrav
Ne morate da stavljate nikakvo punjenje ako ne zelite, mozete samo spojiti sve krpice u jednu i napraviti navlaku.
Hvala 🙂
Povratni ping: Patchwork | Sajam Kreativaca | Mjesto za sve kreativce
Povratni ping: Izložba pačvorka i veza glumice Gorice Popović | Adria Daily